Kiemelkedő tudományos eredmény

Katona István agykutató, iskolánk 1992-ben érettségizett diákja és kutatócsoportja nagyon komoly tudományos eredményt értek el: feltárták, hogy az idegsejtek végződésein lévő kannabinoidreceptorok hogyan szabályozzák a szinapszis erősségét. A felfedezés jelentőségét jól mutatja, hogy a világ egyik legfontosabb tudományos szaklapja, a Science Advances a címlapján hozta a tanulmányt. A részletek a Magyar Tudományos Akadémia honlapján jelentek meg június 10-én.

Katona István Lénárd Gábor tanár úr biológia tagozatos osztályába járt négy éven át. Biológusként végzett az ELTE-n 1997-ben, majd doktori disszertációját a Semmelweis Egyetem Idegtudományi programjának keretében készítette 2000-ben. Később kutatóként dolgozott Németországban, Japánban, az Egyesült Államokban és Magyarországon. A Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben Budapesten 2009 óta, az Indiana Egyetem (USA) bloomingtoni kampuszán pedig 2020 óta vezet kutatási programokat, amelyek célja a szenvedélybetegségek hátterében álló idegrendszeri folyamatok feltárása. Legfontosabb kutatási eredményei hozzájárultak a marihuána hatásmechanizmusának megértéséhez és szervezetünk saját kannabinoid jelátviteli útvonalának feltárásához. Tanítványaival, köztük számos volt trefortos diákkal (pl. Dudok Barnával, Prokope Susanne-nal) új módszertani eljárásokat dolgozott ki a szuper-rezolúciós mikroszkópia élettudományi alkalmazására. 2007-ben MTA Talentum Díjjal tüntették ki, az endokannabinoid rendszer szerveződésének feltárásában elért eredményeiért pedig elnyerte a Nemzetközi Orvosi Kannabinoidkutató Társaság Díját 2009-ben. Az MTA Doktora címet 2010-ben szerezte meg Az egyik legtöbbet hivatkozott hazai biológus, életművéért az Európai Tudományos Akadémia, az Academia Europea tagjává választotta 2013-ban. Iskolánk 2015/2016-os évkönyvében (144-145. old.) A Trefort és a homloklebeny címmel olvashatók egykori diákéveiről szóló emlékei.