E_2004_próba

Európa számokban

A megoldás során vegye figyelembe a következőket: • Amennyiben lehetséges, a megoldás során képletet, függvényt használjon. • A részfeladatok között van olyan, amely egy korábbi kérdés eredményét használja fel. Ha egy részfeladatot nem sikerül megoldani, hagyja meg a félig jó megoldást, vagy számot adó kifejezés helyett írjon be „87”-et, szöveg helyett „nem tudom” szavakat, és azzal dolgozzon tovább, mert ezzel részpontokat kaphat.
a) A tkkozforr.txt forrásfájlban Európa országainak számos adatát megtalálja. Nyissa meg az adatfájlt táblázatkezelőben, és mentse eupenz néven a táblázatkezelő saját formátumában!
b) Nevezze át a munkalapot adatok névre!
c) A D42-es cellában számítsa ki, hogy az Európa Parlamentben az országoknak összesen hány szavazata van! A B42-es cellába írja be feliratként: „Összes szavazat”!
d) A D46-os cellában adja meg, hány szavazata van a 2004-ben csatlakozott országoknak összesen! A megoldás során függvényeket használjon, és ne azt, hogy az adatok rendezhetők!
e) A D47-es cellában az előző két adatot felhasználva adja meg, a 2004 előtt csatlakozott országok szavazatainak össz-számát!
f) A B oszlopban ezeknek az adatoknak is adjon nevet: „2004-ben csatlakozott”, illetve „Korábban csatlakozott”!
g) Készítsen külön munkalapra diagramot a d) és e) feladatban megkapott szavazatok arányainak szemléltetésére! A diagramon az adatok mellett tüntesse fel a B oszlopban található feliratot és a százalékértékeket! Az Európai Unió sok országában használják az eurót. A korábban csatlakozott országok között is van néhány, amely nemzeti fizetőeszközt használ. Ezek átváltását számítjuk a következő feladatokban. h) Hozzon létre egy új munkalapot pénzváltó néven!
i) Szűréssel adja meg az eredeti táblázat adataiból azon országok nevét, pénznemét és a váltás számértékét, amelyek már 2004 előtt is az Európai Unió tagjai voltak, de pénznemük nem az euró (EUR)! A szűrés eredményét a pénzváltó munkalapra az A2-es cellától kezdődően helyezze el, ország, pénznem, váltás sorrendben! Az új táblázatnak is legyen fejlécsora (A2-ben az „ország”; B2-ben „pénznem”; C2-ben „váltás” felirat legyen)!
j) A pénzváltó munkalapon az adatok és a fejléc közé szúrjon be egy sort, amelyben az ország neveként „Európai Unió” pénznemként „EUR”, váltóértékként „1” (egy) szerepel! k) Módosítsa, illetve egészítse ki a táblázatot az alábbi mintának megfelelően (az országok sorrendjét nem kell módosítani): l) A táblázat üres celláit kell feltölteni képletekkel. A megfelelő érték a C oszlopban és a táblázat feletti sorban megadott értékek hányadosával számítható ki. Olyan képletet